A gazdaság és társadalmunk új korszakba érkezett, amelyben a fenntarthatóságnak egyre fontosabb szerep jut. Meg kell tanulnunk úgy élni mindennapi életünket, hogy az ne legyen negatív környezeti hatással, fenntartva környezetünket a jövő generaciói számára. Ez a szemlélet a foglalkoztatás szintjén is változásokat hoz, amire nem árt időben felkészülni, ezért iskolánkban 2024. december 5-től 14-ig megrendezésre került a Zöld pályaorientációs témahét .
Ezen a héten olyan állásokat ismerhettek meg a gyerekek, melyek egyre jobban odafigyelnek környezetünk védelmére, mint például a zöld szemléletű divattervező, halász, szakács, méhész, zöldtető és zöldfal kertész vagy a zöld telefonközpont munkatárs. Olyan feladatokat oldottak meg a tanulóink, amelyek a környezetre odafigyelve mutatták be ezeket a szakmákat.
A felső tagozatos tanulók több önálló feladatot kaptak. Igyekeztek egyénileg, vagy csoportokban megismerni a kiválasztott szakmákat osztályfőnökeik segítségével. A projektzáró bemutatón a tanulók rajzokkal szemléltették a zöld szemléletű divattervező munkáját, prezentációt készítettek a zöld szemléletű kertész munkájáról. Rövid jeleneteken keresztül mutatták meg, mivel foglalkozik a telefonközpontos munkatárs, a nyolcadik osztály pedig egy “értekezlet” keretében foglalta össze azokat az ismereteket, amelyeket a zöld munkahelyekről tudni érdemes.
Az alsó tagozaton a tantárgyi koncentrációra helyeztük a hangsúlyt, így pedagógusaink több óra tananyagába is becsempészték a kiválasztott szakmával kapcsolatos feladatokat.
Alsó tagozatos tanulóink technika és tervezés, valamint vizuális kultúra órán gyurmából süteményt készítettek, búzát vetettek, Magyarország területén élő halfajtákkal ismerkedtek meg, újrahasznosított papírból méhkaptárt szerkesztettek, régi, már nem hordott ruháknak adtak új külsőt, vagy éppen rongypokrócot készítettek. Ének órán a szakmákkal kapcsolatos dalokat tanultak meg, de pedagógusaink irodalom órára, matematika órára vagy épp testnevelés órára is egy-egy érdekes feladattal, játékkal, mondókával vagy mesével készültek, mellyel igyekeztek közelebb hozni a gyerekekhez az adott témát.
A témahetet iskolánkban egy bemutató órával zártuk, ahol minden osztály elmondhatta az általa kiválasztott és megismert szakmákra vonatkozó fontos tudnivalókat, valamint bemutatták a héten tanult dalokat is. A negyedik osztály egy érdekes divatbemutatóval is készült, ahol újratervezett ruhákban vonultak fel.
A jó hangulatú témazáró bemutató után minden osztály megnézhette a héten keszült alkotásokat az osztályokban kialakított kiállításokon.
Reményeink szerint ezen a héten nemcsak maradandó élményt tudtunk nyújtani diákjainknak, de sikerült őket közelebb hozni a környezettudatos gondolkodáshoz és cselekvéshez.
Bicskei Anikó, tanító
Kisfaludy Károly Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola
Győrszemerei Tagiskolája